Młodzi na rynku pracy – dzisiejszy rynek pracy – wygląda zupełnie inaczej

Społeczeństwo, ludzie

Jakie wyzwania i możliwości stoją przed najmłodszymi kandydatami na pracowników oraz na jakiego pracodawcę młodzi zwracają szczególną uwagę?

Najnowszy raport firmy doradczej Deloitte pt. Pierwsze kroki na rynku pracy 2021 wykazuje, że 64% badanych wybierając formę zatrudnienia wolałoby zawrzeć umowę o pracę na pełen etat z jednym pracodawcą. Natomiast około 25% respondentów chciałoby pracować np. jako freelancer i mieć elastyczny grafik pracy.

Wyzwania i możliwości

Nie ulega wątpliwości, że młode pokolenie rozpoczynając karierę zawodową mierzy się z wieloma wyzwaniami m.in. na gruncie gospodarczym.

Młodzi jednak nie tracą zapału, są ambitni i chcą poznawać świat czy to wirtualnie, czy podróżując.

Umożliwia to przede wszystkim ciągły rozwój technologii oraz nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, które pozwalają pracować z każdego miejsca na świecie, z ludźmi różnych narodowości. Według raportu młodzi ludzie są najbardziej zainteresowani karierą w dużych międzynarodowych firmach, 38% badanych podało je w pierwszej kolejności jako najlepsze miejsce do pracy.

Przed młodym pokoleniem stoi dziś wiele wyzwań, jak i możliwości podczas zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Aktualny kształt rynku pracy związany jest przede wszystkim z bardzo dynamicznym postępem technologicznym oraz globalizacją.

Dla ciągłego rozwoju przedsiębiorstw niezwykle potrzebni są młodzi pracownicy, to właśnie oni wnoszą świeże spojrzenie i są najbardziej gotowi na kreatywne rozwiązania, innowacyjne narzędzia i strategie rozwoju mówi Stephane Tikhomiroff, Dyrektor Generalny Perfetti Van Melle Polska

Przedstawiciele pokolenia dopiero wkraczającego na ścieżkę kariery zawodowej niewątpliwie stanowią dużą wartość i zarazem szansę na rozwój oraz korzystne zmiany dla wielu firm. Zaletą młodych pracowników jest również zdolność do szybszej adaptacji i nauki nowych zadań.

Najmłodsi kandydaci do pracy mają jednak swoje oczekiwania.

Dlatego też firmy liczące na najlepszych i najbardziej utalentowanych pracowników wśród młodego pokolenia powinny być otwarte na ich potrzeby i dać pole do zdobycia realnego doświadczenia, możliwości rozwoju i realizacji innowacyjnych pomysłów.